Quote:
Originally Posted by hondaman
I also assume yours is modified?

I believe the civs are able to reach about 145 with the correct engine.
Here's the equation, I'm too lazy to do the math myself. Find ht edrag coefficient and find the horsepower, and see if it's possible.

Ft (Tractive Force) = D + R
Where D is Aerodynamic resistance, and R is Rolling resistance
D = ½ρAv²Cd
Where:
ρ = density of air = 1.2kg/m³
A = frontal area = 0.9 x width x height
A = 0.9 x 1.695 x 1.495 = 2.28m²
v² = velocity squared
200mph = 322km/h = 89m/s
Cd = coefficient of drag = 0.36 (Civic hatchback)
D = 0.5 x 1.2 x 2.28 x 7921 x 0.36
D = 3901 N
R = KrG
Where:
Kr = Rolling resistance coefficient.
For tarmac Kr = 0.025
G = download = mg = 1200 x 9.81
This is a "stripped out" version so mg = 1199 x 9.81
R = 0.025 x 1199 x 9.81
R = 294 N
Therfore tractive force Ft = 3901 + 294
Ft = 4195 N
Power = Force (Ft) x Velocity
420hp = 313Kw = 313,000w
Velocity = Power / Force
V (m/s) = P (w) / Ft (N)
V = 313,000 / 4195
V = 75m/s
75m/s = 270km/h
= 168mph
For 200mph:
V = 89m/s
Power = Ft x V
P = 4195 x 89
P = 373,000
P = 373Kw
= 500hp
Cd = coefficient of drag = 0.38 (Civic Coupe)
A = 2.11m²
D = 0.5 x 1.2 x 2.11 x 7921 x 0.38
D = 3810 N
R = 294 N
Therfore tractive force Ft = 3810 + 294
Ft = 4104 N
Power = Force (Ft) x Velocity
420hp = 313Kw = 313,000w
Velocity = Power / Force
V (m/s) = P (w) / Ft (N)
V = 313,000 / 4104
V = 76m/s
76m/s = 274km/h
= 170mph

I copied and pasted, so try to sift through all the other stats from the civic's numbers. (this was originally used to prove that a civic can't hit 200 mph).